TÜRKİYE KAMUSEN MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ana Menü

EN ÇOK OKUNANLAR

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 1  
»Bugün 106  
»Toplam 358178  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 18.208.126.130
» Bu sitemizi ziyaretiniz

ÇİÇERO VE CEMİYET

Çınar ARIKAN

25 Temmuz 2013, 11:51

Çınar ARIKAN

                         ÇİÇERO VE CEMİYET

Lisede okuduğum yıllarda felsefe öğretmenimiz yazılı yapar ancak yazılıları 1. Kanaat dönemine bir hafta kalaya kadar okumazdı. Felsefe derslerini herkes sevmez, ancak ben ve Halis UĞURLU adlı arkadaşım severdi. Edebiyatla ilgisi olan, olaylara farklı açıdan bakabilen ve işlenen konuya güzel bir örnek verebilenler için felsefe hocamızın yazılı kâğıtlarına önem vermemesi ve sınıftaki kanaatlerini yazılı notuymuşçasına açıklamasını biz hissederdik. En yüksek not; on üzerinden yedi olarak gelirdi. Derse ilgi duymayanlar genelde beşin altında 2,3,4 gibi notlar alırlardı.

Türk filim artistlerinden Altan GÜNBAY vardı. Hatırlar mısınız bilmem. Türk sinemasının karakter oyuncularındandı. Baş kısmında saçı yoktu. Başının orta kısmı tamamen yuvarlak şekilde açıktı. Favorileri ise uzundu. Lisedeki felsefe öğretmenimiz Ünal ERTURAN(Birkaç yıl öncesinde vefat ettiğini öğrendim, Allah Rahmet eylesin) bu karakter oyuncumuza benzediğinden biz ismini de kendi aramızda Altan GÜNBAY diye koymuştuk.

Ünal ERTURAN hocamız sayesinde felsefeyi sevmiş, “Felsefye Giriş, Felsefeyle Başbaşa, Felsefe, Gençlerle Başbaşa” gibi çok değerli kitapları da onun sayesinde okumuştum.

Geçmişte Çiçero adını duymuştum. Bir İtalyan düşünürü olduğunu biliyordum. Ancak çok fazla detaylı da bilmiyordum.

Üyesi bulunduğum bir Google grubunda bir arkadaşım bana geçtiğimiz günlerde bir e-posta göndermiş. Gelen e-postada Çiçero’nun teorilerinde cemiyet yapısının nasıl sıralandığını anlatmış. Bu e-postaya ve Çiçero’nun hayatına kısaca değinerek yazımı tamamlayacağım.

ÇİÇERO'NUN TEORİSİNE GÖRE CEMİYET YAPISI

“1-Fakir çalışır,

2-Zengin sömürür,

3-Asker, her ikisini de korur,

4-Mükellef(Yani vergi verenler)her üçü için öder,

5-Serseri, dördünün adına istirahat eder,

6-Ayyaş, beşi için içer,

7-Bankacı, ilk altıyı dolandırır,

8-Avukat, ilk yediyi kandırarak savunur,

9-Hekim, sekizini de öldürür,

10-Mezarci, dokuzunu da gömer,

11-Politikacı, onların sayesine yaşar.”

İki bin yıldır, Çiçero'dan bu yana dünya değişmemiş yahu…

Allah bizi hiçbir zaman gerideki onu sayesinde yaşayan politikacılardan eylemesin.

ÇİÇERO HAKKINDA KISA VE ÖZ BİLGİ:

ÇİÇERO KİMDİR?

 

               

Latin edebiyatının ünlü hatip ve yazarlarındandır. Aynı zamanda devlet adamıdır. Roma’da hatiplik ve hukuk eğitimi görmüştür.

MÖ. 64’te konsül seçilir. Düşmanlarını Roma’dan uzaklaştırmayı başardığı için yaşadığı dönemde “Vatanın Babası” diye de anılır. Bir ara gözden düşse de Roma yönetimi üzerinde yeniden söz sahibi olur.

Çiçero, Roma İmparatoru Sezar’la ters düşmesi sonucu gücünü kaybedip iktidarla mücadele edemeyeceğini anlayınca Roma’dan kaçar. Ancak sonra yakalanıp öldürülmüştür.

Çiçero, Latin edebiyatının en büyük hatibi olarak kabul edilir. Yazılarında iyi bir hatibin özelliklerini, neler bilmesi gerektiğini açıklamıştır. Nutuklarının (konuşmalarının) her biri, başlı başına birer sanat eseridir. Doksana yakın konuşması kayda geçirilmiş, bunlardan sadece elli sekizi bugüne ulaşabilmiştir. (http://www.edebiyatforum.com/bati-edebiyati-sanatcilari/cicero.html)

 

Çınar ARIKAN

Eğitimci/Araştırmacı Yazar

Bu haber 953 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 102. YILDÖNÜMÜ17 Mart 2018

VİDEO ARA


Sedir Haber

ANKET

YENİ SİTEMİZİ BEĞENDİNİZ Mİ?
Tüm Anketler

Türkiye Kamu-Sen Mersin
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2013 T?rkiye Kamu-Sen Mersin