TÜRKİYE KAMUSEN MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ana Menü

EN ÇOK OKUNANLAR

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 3  
»Bugün 124  
»Toplam 385528  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 100.24.113.182
» Bu sitemizi ziyaretiniz

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 102. YILDÖNÜMÜ

Çınar ARIKAN

17 Mart 2018, 22:38

Çınar ARIKAN

      ÇANAKKALE ZAFERİNİN 103. YILDÖNÜMÜ

 

           Bir haftadan bu yana;18 Mart Şehitlerimizi Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümü yurdumuzda, Türklüğün kalbinin attığı her yerde törenlerle kutlanıyor. Şehitlerimiz için anma törenleri düzenleniyor.                   

 

         Türk Milletini millet yapan değerlerin başında tarih birliği gelir. Milletimiz millet yapan değerlerde Çanakkale’de canını seve seve veren atalarımızın, destanlaşan mücadelelerinin büyük önemi vardır. Büyük Türk milletine Çanakkale’de gurur duyulacak bir miras bırakılmıştır. Bize düşen bu gurur abidesi, destan mücadeleden dersler çıkarmaktır.

 

Türk milleti çaresizliğe, yoksulluğa ve imkânsızlıklara rağmen tarihin her döneminde hürriyet ve bağımsızlığından asla taviz vermemiştir.

 

Tarihimizdeki kutlu zaferlerimiz, vatan, millet ve bağımsızlık söz konusu olunca milletimizin önünde hiçbir gücün duramayacağını, canı pahasına milletin her şeyi göze alacağının ispatıdır. İşte Çanakkale Savaşları bu ifadelerimizin en yoğun bir şekilde ortaya konulduğu çok özel bir örneği teşkil etmektedir.

 

Çanakkale Zaferi Yüce Türk Milletinin kahramanlığı ve cesaretinin eşsiz bir göstergesidir. Milletimizin Yiğit Mehmetçikleri Çanakkale’de omuz omuza vermiş ve bağımsızlığına vatan toprağına göz dikenlere karşı onurunu korumuş, büyük orduları dize getirmesini bilmiştir.

 

Çanakkale Zaferi Kurtuluş Savaşımızın başlangıcıdır. Çanakkale ile başlayan Türk Milletini esir etme, topraklarını işgal ve insanlarımızı yok etme düşüncesinde olan emperyalistlere karşı mücadele Kurtuluş Savaşı ile devam etmiş ve Türkiye Cumhuriyeti yıkılan bir imparatorluğun külleri arasından doğmuştur.

 

                   

 

Çanakkale Zaferi, içinde bulunduğumuz 20. ve 21. yüzyılı ekonomik, askeri, siyasi ve kültürel olarak da etkilemiştir. Çanakkale Türk ve dünya milletler tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu zafer, Türk Mehmetçiğinin gücünü, yeteneğini, neler yapabileceğini, yenilmezliğini dünyaya bir defa daha gösterildiği zaferlerdendir.

 

Türk Milleti kendine olan inancı ve güveni sayesinde tarihin akışını değiştirmiş ve Türk Milletinin yok edilemeyeceğini ortaya koymuştur. Çanakkale Zaferi, milletimizi esir alma, yok etme ve toprağını elinden alma düşüncesinde olan emperyalistlerin hayal dünyalarının sonu olmuştur.

 

Çanakkale’de deniz ve karada işgal güçleri yenilgiye uğratılmıştır. Karada kazanılan zaferde Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün üstün taktik ve planlamaları öne çıkmış ve ölmeyi emrettiği askerleri ile birlikte muhteşem bir zaferi taçlandırmışlardır.

 

Çanakkale, vatanı için ölümü göze alanların, vatandan başka bir yar edinmeyenlerin, vatanım ha ekmeğini yemişim ha uğruna kurşun diyenlerin destanıdır. 18 Mart 1915’te başlayan bu dönüm noktasıyla Türk milletinin kaderi yeniden yazılmıştır.

 

Çanakkale Zaferinin kazanılmasında ve yapılan mücadeleleri anlamak için Çanakkale’deki Türk askerinin ruhi yapısını çok iyi bilmek ve kavramak gerekir.

 

Çanakkale’de vatanın her köşesinden yüzlerce şehit yatmaktadır. Savaşın çok zor şartlarda devam ettiği sırada daha çocuk denecek yaşta insanlar Çanakkale’ye vatan aşkı meşalesi ülkenin her köşesin ile akın akın koşmuştur. Mukaddes vatan topraklarının korunması ve Allah inancı, Türk insanı Çanakkale’de bir araya getirmiştir.

 

Çanakkale Türk milletin siper olan göğsü, alnının akıdır.

 

Bugün bu topraklar üzerinde yaşıyorsak Çanakkale’de yatan binlerce şehidin kanının olduğunu kim inkâr edebilir. Vatan toprakları için canını severek veren bu insanları düşünmemiz, onlardaki iman ve vatan gücünden dersler çıkarmamız gerekir.

 

Türk milletine bu günleri armağan edebilmek için şehit ve gazi olan bunca insanı düşünmeden üç kuruşluk menfaatler için, bazen de lüks koltukları bırakmamak için o günün işgalcilerine para karşılığında vatan topraklarını satanları gözden geçirmek akıl ve vicdan sahipleri için bir zorunluluktur diye düşünüyoruz.

 

Güya daha iyi yaşama adına yapıldığı söylenen bu vatan toprağı satışları devam edecekse Çanakkale’de yatan şehitler “Siz vatan toprağını satacaktınız da ne diye öldük biz?” diye bizlerden hesap sormazlar mı sanıyoruz?..

 

Şehitlik ve gaziliğin Türk milleti için anlamı; en kutsal bir yüceliktir. Allah katında ulaşılabilinecek en üst mertebedir.

 

Milletimiz için, namus için, mukaddeslerimiz için, vatanın korunması için canlarını ortaya koyan şehit ve gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacağız.

 

Çanakkale’de bize bırakılan mirasa, vatana, bayrağa, hürriyet ve Türklük onurumuza sahip çıkacağız.

 

Onların emanet olan Güzel ülkemiz Türkiye’mizi çağlar üzerinden sıçratıp, çağdaş medeniyetin en ön safına geçirmek, büyük Atatürk’ün koyduğu hedeflerin ötesine taşıyabilmek için var gücümüzle sonsuza kadar mücadele edeceğiz. Ülkemizin önüne yeni ufuklar açacağız. Kalkındıracağız, tarihimize ve geleceğimize sahip çıkacağız.

 

Genç kuşaklara geçmişimizi öğretip, Çanakkale ruhunu aşılayacağız.

 

Attığımız her adımı, aldığımız her nefesi Çanakkale, İstiklal Savaşı şehitlerimize, gazilerimize borçlu olduğumuzu hiçbir zaman unutmayacağız.

 

Çanakkale Zaferinin 103. yılında şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyoruz.

 

Ruhları şad, mekânları Cennet olsun!

 

104. Yıla Ulaşmak ve Çanakkale Zaferinin 104. Yılı Kutlu Olsun diyebilmek ümidiyle, selam ve saygılar...

 

Çınar ARIKAN

Araştırmacı/Eğitimci/Yazar

Bu haber 1652 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BENİM ÖĞRETMENLERİM-125 Ekim 2020

VİDEO ARA


Sedir Haber

ANKET

YENİ SİTEMİZİ BEĞENDİNİZ Mİ?
Tüm Anketler

Türkiye Kamu-Sen Mersin
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2013 T?rkiye Kamu-Sen Mersin