TÜRKİYE KAMUSEN MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ana Menü

EN ÇOK OKUNANLAR

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 7  
»Bugün 29  
»Toplam 457083  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.165.57.161
» Bu sitemizi ziyaretiniz
ÜCRET ADALETSİZLİĞİ DEVAM EDİYOR

ÜCRET ADALETSİZLİĞİ DEVAM EDİYOR

Tarih 19 May?s 2016, 10:31 Editör

Türk Büro-Sen Mersin Şube balkanı Hamdullah ÖZBULUT yazılı basın açıklaması yaptı.

            ÜCRET ADALETSİZLİĞİ DEVAM EDİYOR

 

Türk Büro-Sen Mersin Şube balkanı Hamdullah ÖZBULUT yazılı basın açıklaması yaptı.

 

Çalışanlar arasındaki ücret adaletsizliği artarak devam ediyor. Hükümet, Sendikalarla yaptığı toplu sözleşmenin dışına çıkarak, istediği kesimlere ayrıcalıklı haklar vermeye devam ediyor. Kanunlar çiğneniyor ve mutabakatlar rafa kaldırılıyor.

 

İKTİDARIN KEYFİ TUTUMU TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

 

Mevcut 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda, “memurların ekonomik ve sosyal haklarının Sendikalarla yapılacak Toplu Sözleşme mutabakatı sonucu belirlenir” maddesi çiğneniyor.

 

Hükümetin bu keyfi tutumu nedeniyle pek çok kamu kurumunda çalışma barışı bozulmaktadır. Bilindiği üzere 2016 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere, Emniyet’teki sivil memurların dışında kalan resmi üniformalı emniyet mensuplarının ek göstergeleri yükseltilmiş, ancak yaklaşık 8 bin sivil (üniformasız) memur bu haktan mahrum bırakılmıştır.

 

 

 

SİVİL MEMURLAR ÜVEY EVLAT DEĞİLDİR

 

Son olarak benzer bir uygulama Askeri personel üzerinden yapılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu Subay, Astsubay ve Uzmanların yan ödeme katsayıları artırılarak ilave ücret almaları sağlanmış, ancak askeriyede çalışan ve sayıları 50 bine yaklaşan sivil (üniformasız) memurlar kapsam dışı bırakılmıştır.

 

Hükümetin bu ayrımcı tutumunu kabul etmemiz mümkün değildir. Aynı kurumda farklı statülerde çalışanların ayrıma tabi tutulması, o kurumda çalışma barışını bozan büyük bir adaletsizliktir. Ülkeyi yönetenleri vicdana ve insafa davet ediyoruz. Bir kere olsun adaletli bir paylaşım yapınız. Ayrımcılıktan vazgeçiniz. Çalışanlar arasında huzursuzluğu daha da artırmayınız.

 

Bir emek örgütü olarak, elbette ki kamu görevlilerine verilen haklara karşı değiliz. Sadece devlet yöneticilerinin, çalışanlar arasında ayrımcılık yapmamalarını talep ediyoruz.

 

Türk Büro-Sen olarak, Emniyet ve Askeri İşyerlerinde ayrımcılığa tabi tutulan sivil memurların gasp edilen haklarının verilmesini talep ediyoruz.

Bu haber 1547 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BASIN AÇIKLAMALARI

Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilciliği " 2020 Yılı Bütçesi Memurun Bütçesi Değildir"

Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilciliği Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilciliği ve bağlı sendika yönetimleri ile üyeleri tarafından 2020 yılı bütçesinin so...

TÜRKİYE KAMU SEN MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ OLARAK DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ ÇİN ZULMÜNÜ PROTESTO ETTİK

TÜRKİYE KAMU SEN MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ OLARAK DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ ÇİN ZULMÜNÜ PROTESTO ETTİK Doğu Türkistan'da Çin devletinin soydaşlarımıza karşı yürütmüş olduğu baskı ve zulümleri kamuoyuna duyurmak ve ...
BENİM ÖĞRETMENLERİM-125 Ekim 2020

VİDEO ARA


Sedir Haber

ANKET

YENİ SİTEMİZİ BEĞENDİNİZ Mİ?
Tüm Anketler

Türkiye Kamu-Sen Mersin
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi